Tilaajille

Pitääkö suomen kie­les­tä olla huo­lis­saan? Ou­lu­lai­nen kan­sa­ne­dus­ta­ja Pekka Ait­ta­kum­pu haluaa edus­kun­nan puhuvan asiasta – "Eng­lan­ti on hyvä renki mutta huono isäntä"

Uhkaako suomen kieli rapautua, kun englanti ujuttautuu kaikkialle? Kansanedustaja Pekka Aittakumpu on jättänyt asiasta eduskunnalle keskustelualoitteen. Professori Jari Sivonen ihmettelee, mistä johtuu oman kansalliskielen väheksyminen.

-
Kuva: Leo Kärsämä

Keskustan oululainen kansanedustaja Pekka Aittakumpu (kesk.) on jättänyt eduskunnan puhemiesneuvostolle keräämänsä keskustelualoitteen, jossa hän haluaa, että eduskunta käy ajankohtaiskeskustelun suomen kielen asemasta.

Kimmokkeen tähän hän sai, kun ministeriöt muuttavat sähköpostiosoitteitaan englanninkielisiksi ja Helsingin pormestari ehdotti, että pääkaupunki voisi julistautua englanninkieliseksi.

Kansanedustaja Pekka Aittakumpu, miksi haluat keskustella suomen kielen asemasta? 

–Olen huolissani suomen kielen asemasta, kun englanti ujuttautuu hallinnon kieleen ja muuallekin.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Ilmoita asiavirheestä