Pekka Juolan kirjoitus ”Pinnareita kaikki tyynni” (Kaleva 6.12./Lukijalta) oli mainio. Se osoitti otsikostaan huolimatta kahdenlaisiin ihmisiin: itsenäisiin ja ohjastettaviin.
Mistähän tuo eroavaisuus johtuu, jos ”kaikki ihmiset syntyvät vapaina”, kuten jo 1600-luvulla julisti Locke, 1700-luvulla Yhdysvaltojen itsenäisyysjulistus, heti perään kumouksen jälkeisen Ranskan vastaava julistus ja meidän aikanamme YK:n ihmisoikeuksien julistus?
Eroavaisuus johtunee pääasiallisesti kasvatuksesta ja koulutuksesta. Alaikäisellä on oikeus saada tulla kasvatetuksi. Toisaalta kasvatus voi olla niin totalitaarista, että kehitys aikuisuuteen estyy.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut