Pi­ka-ai­tu­ri An­ni­ma­ri Korte ei pelkää sanoa ta­voit­tei­taan ääneen: "Tie­dän, että olen en­nä­tys­kun­nos­sa"

Itseluottamus on yksi syy, miksi Korte menestyy. Siksi hän tohtii luvata, että juoksee perjantai-illan SM-finaalissa Kalevan kisojen ennätyksen 12,92 alle.

Venäläisen Andrei Kovaltshukin Tapaaminen Turussa 1812 -patsas esittää Aleksanteri I:n ja Ruotsin kruununprinssin Kaarle XIV Juhanan kohtaamisen. Aitajuoksija Annimari Korte pääsi herrojen väliin.
Venäläisen Andrei Kovaltshukin Tapaaminen Turussa 1812 -patsas esittää Aleksanteri I:n ja Ruotsin kruununprinssin Kaarle XIV Juhanan kohtaamisen. Aitajuoksija Annimari Korte pääsi herrojen väliin.
Kuva: Jarmo Kontiainen

Annimari Korte kaivaa puhelimensa esiin ja pyyhkäisee kolme kuvaa vuorotellen näkyville.

– Katso. Tässä näkyy hyvin, että olen kiemuralla näin. Seuraava kuva: olen aivan vinossa. Sitten taas olen takakenossa ja kiemuralla. En ole menossa eteenpäin.

Kortteen johtopäätös on selvä. Hänen tiistai-illan juoksunsa Paavo Nurmi Gamesissa oli koko kauden huonoin.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä