Pi­ha­sau­nan voi pian tehdä ilman lupaa, mutta kaa­va-alueel­la vä­häi­siä­kään sau­na­ve­siä ei saa päästää maahan, kertoo Oulun ra­ken­nus­val­von­ta

Pesuvesiä ei saa päästää maahan edes silloin, kun saunassa on käytössä pelkkä kantovesi eikä sinne ole vedetty vesijohtoa.

Uusi rakentamislaki tulee voimaan vuoden vaihtuessa. Se keventää huomattavasti osaa rakentamiseen nykyisin liittyvästä lupabyrokratiasta.

Yksi eniten esillä olleista uudistuksista on, että kerrosalaltaan alle 30-neliöiset piharakennukset vapautuvat lupamenettelystä.

Monen haaveissa on puulämmitteinen pihasauna omaan pihapiiriin. Saunoessa syntyy tunnetusti aina pesuvesiä, ja ne on johdettava johonkin.

Nopea katsaus valmiita pihasaunapaketteja tarjoavien yritysten sivuille kertoo, että useassa alle 30 neliön mallissa tarjottu perusratkaisu on perinteinen rakolattia, josta vesi valuu saunakaivoon ja siitä maahan.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä