Oulun oikeustalo: Oulun uuden oi­keus­ta­lon ves­sas­ta kuu­lu­nut ku­mah­dus johti siihen, että kaikki wc-ti­lat pitää tar­kis­taa

Sosiaalinen media: Jaakko ja Niina Polon pa­ri­suh­de­huu­mo­ri kerää jopa mil­joo­nia näyt­tö­ker­to­ja Ins­ta­gra­mis­sa

Jääkiekko: Kärpät on noussut maan joh­ta­vak­si maa­li­vah­ti­kas­vat­ta­mok­si Roope Kois­ti­sen an­sios­ta

Mainos: Tilaa tästä Kaleva Digi 13,90 €/kk

Tilaajille

Pe­rus­ter­vey­den­huol­lon ko­ro­na­po­ti­lai­den määrä laski poh­joi­ses­sa – koko maassa on lähes tuhat ko­ro­na­po­ti­las­ta sai­raa­la­hoi­dos­sa

Pohjois-Suomessa on perusterveydenhuollon osastoilla 127 koronapotilasta. He ovat hoidossa korona vuoksi tai muun sairauden takia ja lisäksi heillä on korona.

Määrä on hieman pienempi kuin viikko sitten, kertovat Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) tilastot.

Sen sijaan Pohjois-Suomen erikoissairaanhoidon osastoilla koronapotilaiden määrä kasvoi 34:ään.  Viikko sitten heitä oli viisi vähemmän.

Tehohoidossa on yksi koronapotilas. Määrä ei ole muuttunut edellisviikoista.

Luvut ovat Oulun yliopistollisen sairaalan erityisvastuualueelta, johon kuuluvat Pohjois-Pohjanmaan, Kainuun, Länsi-Pohjan, Keski-Pohjanmaan ja Lapin sairaanhoitopiirit sekä Kainuun sosiaali- ja terveydenhuollon kuntayhtymä.

Koko maassa on sairaalahoidossa 999 koronapotilasta,  määrä on nousut viime viikkojen ajan.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.