Pe­rus­suo­ma­lai­set vas­tus­taa lähes kaikkia kou­lu­jen lak­kau­tuk­sia Ou­lus­sa, mutta pie­nel­lä ryh­mäl­lä on vähän vai­ku­tus­val­taa

Muutoksia lakkautettaviksi esitettyjen koulujen määrään lienee tulossa. Perussuomalaiset ehdottaa säilytettäviksi suuren määrän lakkautusuhan alla olevia kouluja.


-
Kuva: Liubov Alekseeva
Analyysi kouluverkosta
Tekijä: Antti Ervasti

Oulun palveluverkkouudistus etenee, mutta valtuustoryhmät ovat vielä sangen vaitonaisia esityksen sisällöstä – eli siitä, mitkä koulut ja yksiköt lakkautetaan, ja mitkä kenties säästetään.

Vain valtuustosopimuksesta irtautunut perussuomalaisten ryhmä kertoo suoraan aika reippaat mielipiteet kouluverkkoesityksestä.

Hyvää juhannusta!

Lue Kaleva Digiä _2 kk vain 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä