Pertti Haipola on viih­dyt­tä­nyt soi­tol­laan ja lau­lat­ta­nut ou­lu­lai­sia yli 60 vuotta – "Hai­ta­ri tuntui nuo­rem­pa­na paljon ke­vyem­mäl­tä"

80 vuotta täyttävä Pertti Haipola valmistautuu Madetojan salissa pidettävää juhlakonserttiin.

OULU
Oululaisten hyvin tuntema Pertti Haipola keikkailee yhä soittamassa haitaria, mutta vähemmän kuin aikaisemmin.
Oululaisten hyvin tuntema Pertti Haipola keikkailee yhä soittamassa haitaria, mutta vähemmän kuin aikaisemmin.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen

Oululainen Pertti Haipola istahtaa kotisohvalle, nostaa Italiassa teettämänsä Giulietti-merkkisen haitarin syliinsä ja soittaa enempää miettimättä tai toiveita kyselemättä kesäisen ruotsalaisen valssin ja heti perään ranskalaisen chansonin.

– Haitari tuntui nuorempana paljon kevyemmältä. Sehän painaa 12 kiloa olkapäillä ja kotelon kanssa 15 kiloa. Täytyy myöntää, että soittaminen ja keikkailu on huomattavasti vähentynyt, Pertti Haipola kertoo.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä