Tilaajille

Pekka Ait­ta­kum­pu jätti teh­tä­vän­sä he­rä­tys­liik­keen pu­hu­ja­na "pe­rät­tö­mien juo­ru­jen takia" – SRK: Har­vi­nai­nen tapaus

Aittakumpu sanoo, että hänen ympärillään pyörivät jutut ja juorut ovat aiheuttaneet "hämmennystä ja epätoivottua huomiota".

Perussuomalaisten kansanedustaja ja Oulun valtuutettu, pastori Pekka Aittakumpu kertoo ettei toimi enää puhujana Kiimingin rauhanhdistyksessä.
Perussuomalaisten kansanedustaja ja Oulun valtuutettu, pastori Pekka Aittakumpu kertoo ettei toimi enää puhujana Kiimingin rauhanhdistyksessä.

Pastori, perussuomalaisten oululainen kansanedustaja ja valtuutettu Pekka Aittakumpu on jättänyt tehtävänsä puhujana vanhoillislestadiolaisessa liikkeessä.

Aittakumpu on toiminut puhujan tehtävissä Kiimingin rauhanyhdistyksessä. Kaleva kysyi Aittakummulta, onko luopuminen tapahtunut liikkeen ja rauhanyhdistyksen aloitteesta vai hänen omasta toiveestaan.

Aittakumpu vastasi sähköpostitse, että hän on pyytänyt itse vapautusta tehtävästä sunnuntaina Kiimingin rauhanyhdistyksen seuroissa.

– Olen edelleen evankelisluterilaisen kirkon pappi.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Kaleva Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Ilmoita asiavirheestä