Pekka Ait­ta­kum­pu eroaa vai­mos­taan – ei halua kom­men­toi­da yk­si­tyis­asiaa

Oululainen kansanedustaja Pekka Aittakumpu on jättänyt avioerohakemuksen Oulun käräjäoikeuteen tänä keväänä.

Perussuomalaisten oululainen kansanedustaja Pekka Aittakumpu eroaa vaimostaan Tiina Aittakummusta. Avioerohakemuksen on jättänyt vaimo Oulun käräjäoikeuteen huhtikuussa. Pitkään naimisissa olleilla Aittakummuilla on on  kahdeksan lasta.

Asiasta kertoi ensimmäisenä Iltalehti. Kaleva tavoitti Aittakummun, joka ilmoitti tekstiviestillä avioeron olevan "yksityiselämään kuuluva asia, eikä minulla ole siihen kommentoitavaa".

Tiina ja Pekka Aittakumpu linnan itsenäisyyspäivän juhlissa 2025. Pari on jättänyt avioerohakemuksen huhtikuussa.
Tiina ja Pekka Aittakumpu linnan itsenäisyyspäivän juhlissa 2025. Pari on jättänyt avioerohakemuksen huhtikuussa.
Kuva: Mikko Halvari

Aittakumpu on toisen kauden kansanedustaja. Hän on koulutukseltaan pappi ja teologi sekä toiminut Suomen rauhanyhdistysten keskusyhdistyksen SRK:n Päivämies-lehden päätoimittajana.

Aittakumpu valittiin Oulun vaalipiiristä keskustan listoilta eduskuntaan vuoden 2019 vaaleissa. Äänimäärä kasvoi yli 7000:een seuraavissa eduskuntavaaleissa 2023. Eduskunnassa hän istuu lakivaliokunnassa ja liikenne- ja viestintävaliokunnassa.

Aittakumpu loikkasi keskustasta perussuomalaisiin syksyllä 2024. Siirtymistään perussuomalaisiin hän on perustellut yhteneväisillä näkemyksillä muun muassa ilmastopolitiikasta, Elokapinasta ja sateenkaari-ideologiasta.

Pian puoluevaihdoksen jälkeen Aittakumpu joutui erilaisten suhdehuhujen kohteeksi. Niiden vuoksi hän jätti tehtävänsä herätysliikkeen puhujana Kiimingin rauhanyhdistyksessä viime joulukuussa.

Eroaminen saarnavirasta on vanhoillislestadiolaisessa liikkeessä harvinaista. Aittakumpu kertoi tuolloin Kalevalle, että lähdön syynä ovat hänen ympärillään pyörivät jutut ja juorut, jotka ovat aiheuttaneet "hämmennystä ja epätoivottua huomiota".

Kansanedustajana Aittakumpu on tehnyt aloitteita muun muassa suomen kielen, perhearvojen sekä lasten ja nuorten asioista.

Ilmoita asiavirheestä