Mu­na­sar­jo­jen PCOS-oi­reyh­ty­män nimi muuttuu koko maail­mas­sa – Oulun yli­opis­ton tut­ki­mus mer­kit­tä­väs­sä roo­lis­sa

Oululaisen tutkimuksen mukaan PCOS ei ole yhteydessä lisääntyneeseen munasarjakystien esiintyvyyteen, vaikka oireyhtymän nimi viittaa siihen.

Ouluaisen professorin Terhi Piltosen johtama tutkimus on keskeinen osa yleisen oireyhtymän nimenmuutosta.
Ouluaisen professorin Terhi Piltosen johtama tutkimus on keskeinen osa yleisen oireyhtymän nimenmuutosta.
Kuva: Miika Yliniemelä

Yleinen oireyhtymä PCOS eli munasarjojen monirakkulaoireyhtymä nimetään uudelleen.

Oulun yliopiston professori Terhi Piltosen johtama tutkimus on keskeinen osa nimenmuutosta. Se haastaa sitkeän käsityksen PCOS:stä.

Tutkimuksen mukaan PCOS ei ole yhteydessä lisääntyneeseen munasarjakystien esiintyvyyteen, vaikka oireyhtymän nimi polycystic ovary syndrome viittaa siihen. PCOS tunnetaan jatkossa nimellä PMOS, joka on lyhennys sanoista polyendocrine metabolic ovarian syndrome.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Kaleva Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä