Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Paras asian­tun­te­mus Vaalan ke­hit­tä­mi­seen löytyy omasta kun­nas­ta

Annoin haastattelun Kaleva-lehdelle (19.5.) koskien Vaalaan suunniteltuja vihreän energian investointeja. Kalevi Lämsä on kyseisestä maksumuurin takana olleesta artikkelista irrottanut kommenttini, jonka ympärille hän itse on luonut minuun liittyviä hyvin kielteisiä oletuksia (Kaleva 24.5./Lukijalta).

On totta, etten kuntapäättäjänä pidä siitä, että ulkopaikkakuntalaiset sanelevat miten Vaalan asiat kuuluu hoitaa. Loput Lämsän kirjoituksesta perustuu täysin hänen omiin tulkintoihinsa.

Hyvinvointialueuudistus on meille vaalalaisille tuore ja osuva esimerkki siitä, kuinka pienelle kunnalle käy, kun kaupunkilaiset pääsevät päättämään asioistamme. Omalla uhittelullaan Lämsä yrittää tuoda tätä sanelupolitiikkaa myös Vaalan elinkeinoasioihin. Paras asiantuntemus siihenkin alueeseen löytyy omasta kunnastamme, me haluamme kehittää kuntaamme. Emme näivettää.

Vihreä energia ja sen perässä Vaalaan tulevat yritykset ja investoinnit luovat elinvoimaa, työpaikkoja ja vaurautta. Se on paitsi kuntalaisten, myös Vaalan vapaa-ajan asukkaiden etu. Voi olla jatkossa niin, että houkutus muuttaa pysyvästi asumaan omaan mökkikuntaan on suuri esimerkiksi tuntuvasti kaupunkeja matalamman tuloveron ansiosta. Minä toivon ja uskon, että olemme lähivuosina tässä pisteessä.

"Vihreä energia ja sen perässä Vaalaan tulevat yritykset ja investoinnit luovat elinvoimaa, työpaikkoja ja vaurautta. Se on paitsi kuntalaisten, myös Vaalan vapaa-ajan asukkaiden etu."

Kuntavaalien jälkeisten paikkaneuvottelujen tuloksena kokoomus saa elinvoimalautakunnan puheenjohtajuuden, johon allekirjoittanut on todennäköisin henkilö. Systemaattinen henkilöön menevä panettelu, uhkailu valitusten tehtailulla Vaalalle tärkeistä hankkeista ja imagohaitan luominen tähtää keskustavaikuttajaksi profiloituneelle Lämsälle mieleisemmän henkilön valintaan kyseiseen tehtävään. Tällainen toiminta on mielestäni ala-arvoista.

Lämsän leimakirves on lyönyt minuun mökkiläisten himoverottajan leiman. Minusta kriisikuntavuosien jälkeen ensimmäiset veronalennukset oli oikein kohdistaa Vaalan vakituisiin asukkaisiin. Vapaa-ajan asuntojen kiinteistöverosta tehdään päätös vuosittain taloustilanteen mukaan.

Vaala verottaa muuten mökkiläisiä erittäin maltillisesti, vaikka Lämsä muuta väittääkin.  Oulujärven ympärillä Vaalassa ja Paltamossa veroprosentti on 1,1 ja Kajaanissa 1,55, Utajärvellä prosentti on 1,25 ja mökki- ja matkailupitäjä Hailuoto muistaa mökkiläisiä 1,51 veroprosentilla.

Politiikkaan kuuluu kritiikki ja sen minä tietysti otan vastaan. Sen sijaan asioiden vääristely, toisen suuhun sanojen laittaminen, nimittely ja suoranainen valehtelu eivät ole asiallista kritiikkiä eivätkä edistä asiallista vuoropuhelua mökkiläisten ja päättäjien välillä.

Tapio Leinonen

kunnanvaltuutettu (kok.), Vaala