Panhard on kor­jaa­jil­le jatkuva haaste – rans­ka­lais­mer­kin har­ras­ta­jat vaa­li­vat au­to­tek­niik­kaa, joka oli vuo­si­kym­me­niä ai­kaan­sa edellä

Panhard Club Finlandella on käytössään harrastetilat, joista jokainen omasta miesluolasta haaveileva voi olla reilusti kateellinen.

Serkukset Matti (vas.) ja Jorma Kivi vastaavat pitkälle Panhard Club Finlanden jatkuvasta ja osin kansainvälisestäkin toiminnasta. Jorma Kivellä on yhteensä seitsemän Panhard-autoa.
Serkukset Matti (vas.) ja Jorma Kivi vastaavat pitkälle Panhard Club Finlanden jatkuvasta ja osin kansainvälisestäkin toiminnasta. Jorma Kivellä on yhteensä seitsemän Panhard-autoa.
Kuva: Kari Pitkänen

Moni vaihtaa autoa muutaman vuoden välein, mutta ei Esko Riippi:

– Meillä on ollut sama auto perheessä 55 vuotta. Se on vuoden 1955 mallinen Panhard PL 16, autoharrastaja kertoo.

Ranskalainen Panhard on nykyisin todellinen harvinaisuus Suomessa. Kovin yleinen se tosin ei ole ollut koskaan.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä