Pa­lo­mies ei luovu mou­ka­ris­taan – Oulun Py­rin­nön 38-vuo­tias Petri Rautio haluaa vielä heittää 70 metriä: "Sitten voi kutsua itseään mou­ka­rin­heit­tä­jäk­si"

Tossut suhahtelevat rinkiä vasten. Takana on kaksi alkupyöritystä, meneillään vauhtipyörähdykset, jonka aikana 90-kiloinen mies tanssahtelee kantapäillä ja päkiöillä vuorotellen kohti ringin reunaa.

Neljän pyörähdyksen jälkeen teräsvaijerin päässä oleva 7,26 kilon metallipallo aloittaa matkansa kohti Nuottasaaren tehtaanpiippuja.

Petri Rautio, 38, tuntee Heinäpään heittoringin. Kun moukari tussahtaa alas nurmeen, hän tietää aika lailla metrilleen heiton pituuden.

Tänään hän on harvinaisen tarkka kaveri: ensimmäinen kevyt harjoitusheitto on 40 metriä, toinen 50 metriä ja kolmas näyttää pamahtavan 60 metrin rajalle.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä