Pa­lo-osas­toin­nin virheet enemmän sääntö kuin poik­keus, sanoo pa­lo­in­si­nöö­ri – Hii­ro­ses­sa tuli pääsi le­viä­mään kat­to­ra­ken­teis­sa

Tuli pääsee leviämään erityisesti liitoskohtien ja räystäiden kautta. Erityisen vaarallisia ovat rakennusten ulkopuolella syttyneet palot.

Oulun Hiirosessa toukokuussa syttynyt tulipalo levisi, koska talon palo-osastointi ei toiminut kunnolla.
Oulun Hiirosessa toukokuussa syttynyt tulipalo levisi, koska talon palo-osastointi ei toiminut kunnolla.
Kuva: Vesa Ranta / Lehtikuva

Kun kerros- tai rivitalossa syttynyt tulipalo pääsee rajusti leviämään, syynä voi olla palo-osastoinnin pettäminen.

Paloinsinööri Jarkko Heikkinen Pohjois-Pohjanmaan pelastuslaitoksesta toteaa, että palo-osaston pettämisessä on usein taustalla on suunnittelun tai rakennusvaiheen virhe.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Ilmoita asiavirheestä