Maassa aloittaa vuodenvaihteessa 21 hyvinvointialuetta, eivätkä niiden edessä olevat ongelmat ole ainakaan helpottumaan päin. Viime päivinä on kerrottu uutisia ennennäkemättömistä päivystyksen ongelmista muun muassa pääkaupunkiseudulta ja Tampereelta.
Espoossa iso Jorvin sairaala on käännyttänyt ambulanssilla tuotavat potilaat jo päivien ajan muihin hoitopaikkoihin, kun sairaalan päivystys on täysin tukossa. Tampereen seudulla tilannetta on kuvattu pahimmaksi yliopistosairaalan historiassa.
Kehuttava ei ole tilanne Oulun seudullakaan Oysin yhteispäivystyksessä, jossa sentään ambulanssilla tuotavat potilaat saadaan hoitoon.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut