Viemäri tukkeutui päivä talokauppojen jälkeen
Oululainen Pelkosten perhe joutui käsittämättömään sotkuun: vakuutusyhtiö ei korvaa, koska viemäritukos sijaitsee kiinteistön ulkopuolella. Oulun Vesi ei korvaa, koska viemärinpätkä on sen mielestä yksityinen.
Uuden kodin onnea ei ehtinyt kestää kokonaista vuorokauttakaan.
Tero ja Susanna Pelkonen ostivat Jäälissä sijaitsevan omakotitalon 18. helmikuuta. Illalla kauppojen jälkeen he piipahtivat paikalla haaveilemassa, ja kaikki näytti hyvältä.
Kun Pelkoset seuraavana päivänä töiden jälkeen palasivat talolle, vastassa oli käsittämätön järkytys.
Lattiakaivoista kuului pulputusta ja jätevesi oli puskeutunut viemäreistä huoneisiin.
Ensimmäinen muuttokuorma oli tulossa vasta illemmalla, eikä tyhjässä kodissa ollut edes lakanoita tai pyyhkeitä kuivaamiseen.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut