Paa­vo­la­lai­set Mus­to­set eivät vietä joulua uskonsa vuoksi – ”Kaikki ny­ky­ai­kai­seen joulun viet­toon liit­ty­vä pe­rus­tuu val­hee­seen”

Paula ja Heikki Mustosella on jouluviikolla aikaa valmistautua pitkiin vapaapäiviin ja ystävien tapaamiseen ilman joulustressiä, koska he eivät Jehovan todistajina vietä joulua.

Joulun vietto ei ole vieras asia Raahesta kotoisin olevalle Paula Mustoselle ja Saarikoskella varttuneelle Heikki Mustoselle. Paulan lapsuudenkodissa vietettiin joulua, mutta tapa jäi vähitellen pois vanhempien löydettyä uskon Jehovan todistajina.

Avioparia yhdistävä joulukokemus on joulupukkiin liittyvä pelko.

–Joulupukki oli pelottava. Pelko on jäänyt mieleen lapsuusjouluista kotona Ojalassa, muistelee Heikki Mustonen.

Paula Mustonen jakaa tunteen ja kuvailee, kuinka nyt aikuisena ihmettelee, miten aikuisista oli suorastaan hauskaa, että joulupukki pelotti pientä lasta.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä