Oulun kaupunginhallitus teki maanantaina kaupungin talouteen liittyvän ison linjanvedon: epätasapainoa ei nyt aletakaan lapioida umpeen lomautuksin vaan muin keinoin.
Pääperusteluja kaupunginjohtaja Päivi Laajalan lomautusesityksen kaadossa oli kaksi: pakkolomilla ei saataisikaan arvioituja säästöjä, ja vuoden lopulle osuvat lomautukset vaarantaisivat kaupungin palvelut.
Hallituksen mukaan yt-neuvottelujen tavoitteeksi asetettu 40 miljoonan euron säästö jäisi maksimissaan 17 miljoonaan.
Riensikö kaupunginhallitus siis kaupunkilaisten ja kaupungin yli 11 000 työntekijän turvaksi kaupunginjohtajan raakaa esitystä vastaan?
Tässä vaiheessa voi näyttää siltä.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut