OYSin yh­teis­päi­vys­tys ruuh­kas­sa, kun po­ti­lail­le ei löydy jat­ko­hoi­to­paik­ko­ja – suurin syy ruuh­kiin on hoi­ta­ja­pu­la

Pisimmillään potilaat ovat olleet päivystyksessä 2–3 vuorokautta.

OYSin yhteispäivystys on ruuhkautunut mutta ei yhtä pahasti kuin HUSissa ja Tampereen yliopistollisessa sairaalassa.
OYSin yhteispäivystys on ruuhkautunut mutta ei yhtä pahasti kuin HUSissa ja Tampereen yliopistollisessa sairaalassa.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen

OYSin yhteispäivystyksen tilanne on ollut ruuhkien takia hankala kesästä alkaen, kertoo OYSin päivystyksen ja ensihoidon vastuualuejohtaja Matti Martikainen.

Päivystyksen tilanne ei ole OYSissa kuitenkaan yhtä vaikea kuin HUSissa ja Tampereen yliopistollisessa sairaalassa, jossa sairaalat eivät ole päivystyksen ruuhkautumisen takia pystyneet ottamaan ambulansseja vastaan.

– Ambulansseilla tulevat saavat meillä kyllä hoidon, mutta ruuhkautumisen takia kaikkien potilaiden hoitoajat ovat pidentyneet.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä