OYSin lasten te­ho­hoi­toa vaivaa paha hoi­ta­ja­pu­la – sai­raan­hoi­ta­jan mukaan se uhkaa koko yksikön ole­mas­sao­loa, jollei jotain tehdä pian

Lasten teho-osastojen hoitajapula on ajanut Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin jo kriisiin. Hätätilanne koskee koko maata, sillä Husissa hoidetaan lapsipotilaita kaikkialta Suomesta. Muilla lasten tehohoito-osastoilla eli Oulussa ja Turussa tilanne ei ole yhtä akuutti, mutta Oulun yliopistollisen sairaalan lasten tehohoidossa pitkään työskennelleen sairaanhoitajan mukaan se pahenee koko ajan.

Lasten teho-osastoilla on vakava hoitajapula. Kuvassa keskosvauva Oulun yliopistollisen sairaalan vastasyntyneiden teho-osastolla vuonna 2016.
Lasten teho-osastoilla on vakava hoitajapula. Kuvassa keskosvauva Oulun yliopistollisen sairaalan vastasyntyneiden teho-osastolla vuonna 2016.
Kuva: Teija Soini

Työvuoron jälkeen olo voi olla niin surkea, että potilaiden ja hoitajien jääminen heitteille itkettää.

Hoitajatilanne Oulun yliopistollisen sairaalan (Oys) lasten tehohoidossa on yksikössä pitkään työskennelleen sairaanhoitajan mukaan huono. Osaajia puuttuu niin paljon, että tilanne alkaa olla jo kriittinen, ja lisäksi se pahenee koko ajan.

– Olemme sen faktan äärellä, että aiemmin hyvin toiminut lasten tehohoito romahdutetaan, jollei jotain tehdä pian, hoitaja sanoo.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä