Ouluun on saapunut tänä vuonna alaikäisiä turvapaikanhakijoita. Maahanmuuttajapalveluiden tukiasumisyksikkö muutetaan 7-paikkaiseksi perheryhmäkodiksi ja 9-paikkaiseksi tukiasumisyksiköksi helmikuun 2021 alusta alkaen. Kuva Heikinharjun vastaanottokeskuksesta toukokuussa.
Kuva: Pekka Peura
Oulun vastaanottokeskukseen on tullut tämän syksyn aikana pakolaislapsia, joilla on tarvetta tukiasumispalveluiden lisäksi perheryhmäkotipalveluille.
Oulun hyvinvointilautakunta päätti keskiviikon kokouksessaan, että maahanmuuttajapalveluiden tukiasumisyksikkö muutetaan 7-paikkaiseksi perheryhmäkodiksi ja 9-paikkaiseksi tukiasumisyksiköksi helmikuun 2021 alusta alkaen.
Tukiasumisyksikössä asuvat 17–21-vuotiaat nuoret saavat päivittäistä tukea myös itsenäisen elämän harjoitteluun.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut