Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Ouluun tekee mieli tulla uu­des­taan, neljä päivää hei­nä­kui­ses­sa kau­pun­gis­sa avasi tam­pe­re­lai­sen­kin silmät

Olimme vaimoni kanssa häämatkalla Nallikarissa 1965 VW-Kleinbussilla. Siinä olikin ainoa muistikuvamme Oulusta, pohjoisesta kaupungista.

Olemme asuneet Tampereella 16 vuotta. Saksassa olemme käyneet vuosittain, mutta kun sinne ei ole päässyt, niin tänä kesänä päätimme suunnata pohjoiseen.

Olemme olleet erittäin tyytyväisiä, kun valitsimme Tampereen eläkepäiviksemme. Täällä on kaikki, tai ainakin melkein. Kun Oulu voitti kulttuuripääkaupunkikisassa, olimme ihmeissämme. Löytyykö Tampereelle voittaja? Neljä päivää heinäkuisessa Oulussa, kauniissa säässä, avasi silmämme: mielellämme myönsimme voiton Oululle.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut