Oulusta tulee Suomen poh­joi­sin säh­kö­pot­ku­lau­ta­kau­pun­ki – ympäri vuo­ro­kau­den käy­tet­tä­vien lau­to­jen no­peut­ta on ra­joi­tet­tu To­rin­ran­nas­sa ja Kaup­pu­rien­ka­dul­la

Yhdysvaltalainen sähköpotkulautayritys Lime tuo Oulun katukuvaan vuokrattavat sähköpotkulaudat perjantaina. Laudat otetaan käyttöön kadulta käyttöön sovelluksen avulla.

Samalla Oulusta tulee Suomen pohjoisin kaupunki, jossa vastaavaa sähköpotkulautojen vuokraustoimintaa järjestetään. Laudat ovat käytettävissä kellon ympäri.

– Oulu on sopivan kokoinen kaupunki, jossa on hyvä infra ja riittävä asukastiheys. Avaamista on mietitty jo tovi ja nyt oli oikea aika, kertoo Limen maajohtaja Mikael Uusivuori.

Sähköpotkulaudat ilmestyvät keskustan kaduille, josta ne voi ottaa käyttöön.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä