Oulussa ten­nis­vuo­ro­ja on lähes mah­do­ton­ta saada ar­ki-il­loil­le – Pe­ruu­tus­vuo­rot­kin menevät no­peas­ti

Oulun kokoiseen kaupunkiin kymmenen sisätenniskenttää on turhan vähän, sanoo Nallisportin toimitusjohtaja Juho Antila.

Täynnä olevat tenniskentät ovat tuttu näky Nallisportissa.
Täynnä olevat tenniskentät ovat tuttu näky Nallisportissa.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen

Oulussa tennisvuoroja on arki-iltaisin vaikea saada, sillä kentät ovat pitkälti varattuja vakio- ja valmennusvuoroille. Sisäkenttien vähyyden vuoksi myös peruutusvuoron löytäminen lyhyellä varoitusajalla on harvinaista herkkua.

Tilanteen tuntevat monet oululaiset tennisharrastajat, kuten Jouni Ruokonen, joka on saapunut poikansa Joonas Ruokosen kanssa pelaamaan Nallikarissa sijaitsevaan Nallisportiin.

– Mielestäni kenttiä saisi olla enemmän. Arki-iltaisin kaikki kentät täyttyvät vakiovuoroista, minkä vuoksi iltavuoroja arkipäiville on käytännössä mahdoton saada.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Kaleva Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä