Oulu: Katso, mistä löytyy Oulun seit­se­män ou­doin­ta muis­to­merk­kiä

Väkivaltarikokset: Hei­nä­pään tapon yritys oli miehen ja naisen välinen vä­ki­val­tai­nen riita

Valmistuneet: Katso am­mat­tiin val­mis­tu­nei­den ni­mi­lis­to­ja

Mainos: Tilaa tästä Kaleva Digi 13,90 €/kk

Tilaajille

Oulussa ne­los­ro­kot­tei­den an­ta­mi­nen laa­je­nee kes­ki­viik­ko­na – täl­läi­nen on jär­jes­tys, vain ajan­va­rauk­sel­la saa nel­jän­nen ko­ro­na­pii­kin

Oulu laajentaa neljänsien koronarokotteiden antamista. Kaupungin vs. terveysjohtaja, ylilääkäri Jussi Piuva kertoo, että laajempi neljäs rokotekierros aloitetaan keskiviikkona 20. heinäkuuta Limingantullin rokotuspisteellä.

Oulu laajentaa neljänsien koronarokotteiden antamista. Kaupungin vs. terveysjohtaja, ylilääkäri Jussi Piuva kertoo, että laajempi neljäs rokotekierros aloitetaan keskiviikkona 20. heinäkuuta Limingantullin rokotuspisteellä.

Piuva painottaa, että rokotuksia annetaan uusille ryhmille ajanvarauksella, muuten rokotuspiste ruuhkautuu. Ensimmäisenä uutena ryhmänä 70 vuotta täyttäneet saavat Oulussa neljännen koronarokoteannoksen.

Rokotusaika on varattava ennakkoon puhelimitse numerosta 08 558 41415 ma–to kello 8–16, pe kello 8–15.

THL:n uusi ohjeistus tuli meille maanantaiaamuna, juuri on alkamassa suunnittelupalaveri siitä, miten etenemme.

Piuva kommentoi, että Oulun koronaluvuissa on näkynyt lievää nousua viime päivinä. Koronapositiivisia on todettu testeissä hieman suurempia määriä, lisäksi  testeihin on tullut enemmän väkeä.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.