Oulussa alkoi hie­koi­tus­kau­si, jonka aikana soraa saattaa kulua jopa 15 000 tonnia

Ensimmäisenä hiekan ovat saaneet pintaansa pyöräteiden pääväylät, kuten pyöräbaanat.

Oulussa käytettävä hiekoitukseen käytettävä hiekka on seulottu luonnonsorasta, joka ei riko pyöränkumeja samaan tapaan kuin kalliomurske.
Oulussa käytettävä hiekoitukseen käytettävä hiekka on seulottu luonnonsorasta, joka ei riko pyöränkumeja samaan tapaan kuin kalliomurske.
Kuva: Toni Länkinen

Teiden hiekoitus on aloitettu Oulussa tällä viikolla tiistaina.

Veli-Matti Härkönen, Oulun kaupungin kunnossapitopalvelujen työpäällikkö, kertoo että hiekoituksen aloittaminen riippuu joka vuosi täysin keleistä.

– Nyt on märkää ja loppuviikolle on lupailtu ilman pakastumista. Pyrimme ennakoimaan liukkautta ennen kuin tilanne on päällä, Härkönen kertoo.

Ensimmäisenä hiekan ovat saaneet pintaansa pyöräteiden pääväylät, joihin kuuluu baanojen lisäksi tavallisia pyöräteitä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä