Vuonna 1956 Venetsian Giardini-puistoon valmistunut pieni puurakennus on Alvar Aallon suunnittelema ja yksi biennaalin tunnetuimmista paviljongeista.
Kuva: Marko Jelovac
Oulun yliopiston arkkitehtuurin yksikkö on mukana Suomen näyttelyssä Venetsian arkkitehtuuribiennaalissa, joka järjestetään ensi vuonna. Vastaavanlaista näyttelykumppanuutta yliopiston kanssa ei ole aiemmin tehty.
Suomen paviljongin näyttelyistä vastaa arkkitehtuurin tiedotuskeskus Archinfo opetus- ja kulttuuriministeriön nimittämänä komissaarina.
Apulaisprofessori Henrika Pihlajaniemi Oulun yliopiston arkkitehtuurin yksiköstä kertoo Venetsian biennaalin olevan arkkitehtuurialan tärkein näyttely kansainvälisesti.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut