Oulun yli­opis­to päätti hakea far­ma­sian kou­lu­tus­vas­tuu­ta

Oulun yliopisto on käynnistänyt varainhankinnan koulutuksen alkuvaiheen kustannusten kattamiseksi. Myös Oulun kaupunki on luvannut rahoittaa koulutusta alkuvuosien ajan.

Oulun yliopiston hallitus on päättänyt hakea opetus- ja kulttuuriministeriöltä farmasian koulutusvastuuta. Yliopisto on myös käynnistänyt varainhankinnan koulutuksen alkuvaiheen kustannusten kattamiseksi.

Koulutus voisi alkaa Oulussa aikaisintaan lukuvuonna 2028–2029. Yliopiston suunnitelman mukaan opinto-ohjelmaan otettaisiin vuosittain 80 farmaseutti- ja 20 proviisoriopiskelijaa.

Yliopiston julkaisemassa tiedotteessa kerrotaan, että yliopiston tavoitteena on laajentaa koulutusvastuutaan koskemaan myös farmaseutin, proviisorin, farmasian lisensiaatin sekä farmasian tohtorin tutkintoon johtavia tutkintoja.

Yliopistot voivat järjestää tutkintokoulutusta vain niillä aloilla, joihin niille on säädetty koulutusvastuu.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä