Oulun kaupunginvaltuusto pääsee päättämään ensi helmikuussa kaupunkistrategiasta, mutta sitä ennen se pitää aiheesta seminaaria. Viime viikon kokouksessa sosiaalidemokraattien Joni Meriläinen vaihtoi ajatuksia vihreiden Henna Määtän kanssa.
Kuva: Mikko Halvari
Oulu viimeistelee kaupunkistrategiaa, jonka pitäisi tulla kaupunginhallituksen käsittelyyn helmikuussa ja sen jälkeen valtuuston päätettäväksi. Tammikuussa strategiaa hiotaan kaupungin johdon strategiapäivillä ja valtuuston strategiaseminaarissa.
Oulun kaupunkistrategian tarkoitus on luoda suunta kaupungin kehittymiselle kirkastaa visiota kymmeneksi vuodeksi eteenpäin. Tarkoitus on löytää asiat, joilla Oulu erottuu muista vertaisistaan kaupungeista.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut