Oulun teat­te­rin syksyn esi­tys­ka­len­te­ri menee uusiksi Ah­ti-myrs­kyn tuhojen takia – kaikki kuusi en­si-il­taa yri­te­tään kui­ten­kin to­teut­taa

Suurin osa tulevista ensi-illoista on jo tehty valmiiksi. – Tuntuisi aivan järkyttävän kauhealta heittää sitä työtä hukkaan, taiteellinen johtaja Alma Lehmuskallio sanoo.

Oulu
Ahti-myrsky repi irti ja viskasi maahan osan Oulun teatterin näyttämötornin katosta. Sadevesi pääsi suoraan sisään rakenteisiin ja suurelle näyttämölle, missä paikallaan olleet lavasteet ja pyörönäyttämö kastuivat.
Ahti-myrsky repi irti ja viskasi maahan osan Oulun teatterin näyttämötornin katosta. Sadevesi pääsi suoraan sisään rakenteisiin ja suurelle näyttämölle, missä paikallaan olleet lavasteet ja pyörönäyttämö kastuivat.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen

Oulun teatterin näyttämötornin, katon ja suuren näyttämön lattian remontti vaikuttaa Oulun teatterin syksyn ensi-iltojen aikatauluun. Ahti-myrsky riuhtaisi 21. kesäkuuta irti osan kattoa ja vesi pääsi valumaan vapaasti sisään.

– Suuren näyttämön aikataulut joudutaan tekemään uusiksi, se on ihan selvää, teatterin taiteellinen johtaja Alma Lehmuskallio sanoo.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä