Oulun seudun li­hay­ri­tyk­set ym­mär­tä­vät uusia ruo­ka­suo­si­tuk­sia, mutta ih­met­te­le­vät leik­ke­leen nos­ta­mis­ta syn­ti­pu­kik­si – "­Tun­tuu vähän hul­lul­ta"

Uudet ravitsemussuositukset kehottavat jättämään leikkeleet kauppaan ja vähentämään liharuoan viikkomäärää entisestään. Lihantuottajien ja -jalostajien mielestä leikkeleet on nostettu kohtuuttomasti tikun nokkaan. Kaupunkilaiset puolestaan ajattelevat, että suositukset ovat hyvästä, kunhan kohtuullisuus muistetaan.

Leikkele ei katoa Marja Kälkäjän lautaselta, mutta silti hän painottaa kohtuullisuutta kaikessa. Siitä huolimatta myös herkutteluhetkiä pitää mahtua arjen sekaan.
Leikkele ei katoa Marja Kälkäjän lautaselta, mutta silti hän painottaa kohtuullisuutta kaikessa. Siitä huolimatta myös herkutteluhetkiä pitää mahtua arjen sekaan.
Kuva: Mikko Halvari

– Ai että ei enää leikkeleitä? En aio niistä luopua, mutta makkaran syöntiä olen omaehtoisesti vähentänyt.

Oululainen Marja Kälkäjä arvaa mistä marraskuun lopulla julkaistavissa uusissa ravitsemussuosituksista on kyse: suomalaisten on vähennettävä leikkeleiden ja lihan kulutusta.

Valtion ravitsemusneuvottelukunnan uudet ravitsemussuositukset kehottavat leikkeleistä luopumisen lisäksi vähentämään viikoittaisen liha-aterioiden määrää kahteen.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä