-

Kä­si­kir­joit­ta­ja purkaa ja ra­ken­taa uu­des­taan

Tv-sarjan kaaren rakentaminen muistuttaa poliisitutkintaa, sanoo käsikirjoittaja Matti Laine. Hän kirjoittaa tv-sarjaa Satu Rämön suosituista Hildur-dekkareista.

Tv-sarjan kaaren rakentaminen muistuttaa poliisitutkintaa, sanoo käsikirjoittaja Matti Laine. Hän kirjoittaa tv-sarjaa Satu Rämön suosituista Hildur-dekkareista.

Päivä pyrkii sisään pieneen, ruskeaan huoneeseen Oulun Raksilassa. Vähän ankea loukko, Matti Laine on sanonut työhuoneestaan puhelimessa, mutta aamuauringon valaisemaa tupakeittiötä vanhahtavine, kasviaiheisine tapetteineen ja kirjahyllystä roikkuvine ryijyineen voisi luonnehtia myös kodikkaaksi.

Laine asettuu ikkunan eteen vaaleansiniseksi maalatun puupöydän ääreen. Siitä alkaa hänen työpäivänsä, siirtymä kuvitteellisiin maailmoihin. Iltapäivällä se päättyy jotakuinkin yhtä säntillisesti kuin toimistoaika.

Laineen mielestä hänen työhönsä liittyy hauska illuusio taiteilijan vapaudesta. Ei ole kellokorttia eikä ketään hönkimässä niskaan, vain deadline kajastamassa jossain tulevaisuudessa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä