Oululaiset pyöräilijät käyttävät kiitettävän hyvin valoja, mutta valitettavasti valottomia pyöriä näkyy yhä liikenteessä, kertoo ylikomisario Jyrki Kivirinta Oulun poliisista.
Kuva: Pekka Peura
Valot, ei valoja, valot, ei valoja edessä eikä takana. Silmämääräinen arvio syyspimeällä jatkuu valitettavan samaa rataa, kun pyöräilijät sujahtelevat ohi Oulun torinrannan vilkkaalla pyöräilyväylällä.
Pyörän etu- ja takavalot maksavat halvimmillaan muutamia euroja, mutta poliisin antama liikennevirhemaksu valottomalla pyörällä pimeällä ajamisesta kirpaisee 40 euroa, kertoo ylikomisario Jyrki Kivirinta Oulun poliisin valvonta- ja hälytystoimintayksiköstä.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut