Hupisaarten silmäterät
Oulun Ainolanpuistossa sijaitsevassa ruusutarhassa pörrää päivittäin turisteja, paikallisia ja mehiläisiä. Sinnikkäimmät ruusuista kukkivat lumien tuloon asti.
Oulun kukoistavin ja ihailluin nähtävyys on Hupisaarten ruusutarha. Siellä pörräävät päivittäin niin turistit, paikalliset kuin mehiläisetkin.
Hupisaarten jaloruusut kilpailevat keskenään kauneudellaan. Niitä on jalostettu kukinto – ei tuoksu – edellä.
– On näissä ryhmäruusuissakin joissakin hyvinkin vahva tuoksu, piiripuutarhuri Saila Määttä sanoo.
Hupisaarilla sijaitsi ennen Oulun yliopiston kasvitieteellinen puutarha. Jo silloin Hupisaarilla kukki joitakin ruusuja.
Määttä kertoo ilmakuvista yrittäneensä selvittää, milloin ihastuttava ruusutarha on Hupisaarille rakennettu.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut