Poliittisen päätöksenteon lähtökohtana on ollut Oulussa usean valtuustokauden ajan yhteistyö ja yhdessä haetut ratkaisut haasteellisiin päätöksiin. Kuluneen syksyn aikana olemme saaneet nähdä kuinka tuo hyvä käytäntö on alkanut murentua.
On erittäin harmillista, että koronakriisin keskellä yhteinen tahtotila vaikuttaa kadonneen.
Lokakuun valtuustossa tehtiin tiukka ulkoistamispäätös, jonka ratkaisi valtuuston puheenjohtajan ääni. Ulkoistettu ateria- ja puhtauspalvelut on naisvaltainen ja matalasti palkattu ala. Ulkoistuksesta on arvioitu saatavan säästöjä miljoonia, mutta mistä muualta ne säästöt saadaan kuin palkkojen alenemisesta, kun ulkoistamisella ei arvioida olevan vaikutuksia henkilöstön määrään?
Toinen episodi nähtiin kaupunginhallituksessa, kun siellä päätettiin äänin 7–6 esittää kaupunginvaltuustolle 500 000 euron kertaleikkausta teatterin avustukseen.