Oulun Osuuspankki myönsi vuonna 2021 ennätysmäärän asuntoluottoja, tiedotteessa kerrotaan. Pankki myönsi asuntolainoja noin 442 miljoonaa euroa, kun sen aiempi ennätys oli edellisvuodelta 378 miljoonaa euroa.
Sen sijaan yritysten investointikysyntä oli varovaista. Yritysluottoja myönnettiin noin 207 miljoonaa euroa, kun niitä edellisvuonna myönnettiin noin 272 miljoonaa euroa.
Oulun OP:n tulos viime vuonna oli lähes samalla tasolla kuin edellisvuonna, ja liikevoittoa kertyi 19 miljoonaa euroa.
Tiedotteen mukaan asiakkaiden varallisuus on koronapandemian poikkeusvuosina selkeästi kasvanut. Rahastoihin sijoittaa yhä useampi ja sijoitusten volyymit ovat kasvaneet. Asiakasvarat kasvoivat 6,7 prosenttia ja olivat vuoden vaihteessa noin 3 883 miljoonaa euroa.
Oulun OP:n asiakasliiketoiminnan kokonaisvolyymi oli vuoden vaihteessa 7 390 miljoonaa euroa. Se kasvoi edellisvuodesta 4,2 prosenttia.