Oulun kaupungintalon remontin loppusuora häämöttää ja tavoitteena onkin, että talo on käytössä syyskuun lopusta alkaen.
Oulun kaupunki on varannut kaupungintalon avajaisviikon ajalle 7.–13. lokakuuta. Tuolloin kaupunkilaiset pääsevät tutustumaan taloon koko viikon ajan eri tapahtumien merkeissä.
Remontin jälkeen kaupungintalo tulee olemaan enemmän avoinna yleisölle. Jatkossa siellä voidaan järjestää esimerkiksi konsertteja.
Kaupunginvaltuusto ja -hallitus sekä poliittiset ryhmät pääsevät kokoontumaan kaupungintalolla syksystä alkaen. Toimisto- ja kokoustilat tulevat konsernihallinnon ja sivistys- ja kulttuuripalveluiden johdon ja asiantuntijoiden käyttöön.
Kaupungintalon pohjakerrokseen avataan uudet näyttelytilat, joissa pyörivät vaihtuvat näyttelyt.
Avajaisviikon aikana talossa on kaikille avoimet ovat keskiviikosta lauantaihin. Luvassa on myös opastettuja kierroksia, keskusteluja ja konsertteja. Lisäksi sunnuntaina 13. lokakuuta on mahdollisuus mennä naimisiin kaupungintalolla maistraatin vihkimänä. Vihittävät parit arvotaan kaupungintalon avajaisten verkkosivuilla ilmoittautuneiden parien kesken.