Oulun kä­rä­jä­oi­keus tuo­mit­si 17-vuo­tiaan sek­suaa­li­sis­ta kuvista

17-vuotias mies sai perjantaina rikostuomion Oulun käräjäoikeudesta.

Mies tuomittiin seksuaalisen kuvan luvattomasta levittämisestä ja lasta seksuaalisesti esittävän kuvan hallussapidosta. Rikokset tapahtuivat huhtikuussa 2023 entisen Oulun läänin alueella.

Miehelle langettiin rangaistukseksi 35 päiväsakkoa eli 210 euron sakot. Oikeus otti seuraamuksesta päättäessään huomioon sen, että mies tuomittiin nuorena henkilönä tehdyistä rikoksista.

Syyttäjä vaati miehelle rangaistusta myös salakatselusta ja yksityiselämää loukkaavasta tiedon levittämisestä. Oikeus hylkäsi nämä syytteet.

Oikeus on määrännyt tuomionsa ja oikeudenkäyntiasiakirjat salassa pidettäväksi 60 vuoden ajaksi.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä