Oulun käräjäoikeus on tuominnut ehdottomaan vankeuteen 38-vuotiaan miehen useista lapsiin kohdistuneista seksuaalirikoksista.
Mies sai kaksi eri tuomiota joukosta tekoja, jotka ajoittuvat noin kymmenen vuoden ajanjaksolle eli hän oli varhaisimman tekohetkellä alle kolmikymppinen.
Mies syyllistyi käräjäoikeuden mukaan loppuvuodesta 2011 raiskaukseen ja lapsen seksuaaliseen hyväksikäyttöön. Tuomion mukaan yli 10 vuotta sitten Oulussa tehty teko tuli ilmi vasta nyt toisen tutkinnan yhteydessä.
Mies oli pyytänyt ja noutanut tekoaikaan 13-vuotiaan uhrin ja tämän 12-vuotiaan kaverin toiselta paikkakunnalta asuntoonsa Ouluun.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut