Oulun kä­rä­jä­oi­keus päätyi rajuun keinoon ja määräsi pa­koi­le­via ve­lal­li­sia pai­nos­tus­van­keu­teen – "Jos he ovat än­ky­röi­tä, he ovat puoli vuotta lin­nas­sa"

Oulun käräjäoikeudessa tehtiin joulun alla useita velallisten vangitsemispäätöksiä.
Oulun käräjäoikeudessa tehtiin joulun alla useita velallisten vangitsemispäätöksiä.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen

Oulun käräjäoikeus on määrännyt vangittavaksi kolme miestä, jotka eivät ole suostuneet yhteistyöhön konkurssipesän pesänhoitajan kanssa.

Miehet ovat velallisen edustajia kolmessa konkurssiin asetetussa yrityksessä ja he olisivat velvollisia antamaan pesänhoitajalle tämän tarvitsemia tietoja, mutta he ovat laiminlyöneet velvollisuutensa.

Kaksi heistä edustaa Oulussa toiminutta yritystä ja kolmas oulaistelaista firmaa.

– Jos he ovat änkyröitä eivätkä edelleenkään ala tekemään yhteistyötä pesänhoitajan kanssa, he ovat jopa puoli vuotta linnassa, käräjätuomari Sari Leppäluoto kuvailee tekemiensä vangitsemispäätösten vaikutuksia.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä