Oulun ja Ro­va­nie­men lää­kä­ri­kop­te­reis­ta tehtiin vuok­ra­so­pi­mus – vä­li­ai­kais­rat­kai­su kohti omaa ka­lus­toa

Lääkärihelikopteritoiminnasta Suomessa vastaava FinnHEMS on tehnyt sopimuksen Oulun ja Rovaniemen helikopterikalustosta.

Finnhemsin pohjoisin tukikohta sijaitsee Rovaniemellä. Arkistokuva.
Finnhemsin pohjoisin tukikohta sijaitsee Rovaniemellä. Arkistokuva.
Kuva: Jussi Leinonen

Lääkärihelikopteritoiminnasta Suomessa vastaava FinnHEMS on tehnyt sopimuksen Oulun ja Rovaniemen sekä Kuopion helikopterikalustosta. Yhtiö vuokraa nyt toiminnassa käytettävät H145-helikopterit Babcock Scandinavian AirAmbulancelta viideksi vuodeksi.

Sopimuksen laskennallinen kokonaisarvo viidelle vuodelle on noin 20 miljoonaa euroa. Se kattaa neljä helikopteria.

Vuokrattava lentokalusto toimii FinnHEMSille väliaikaisratkaisuna kohti omaa kalustoa.

Itsenäiseksi lento-operaattoriksi muuntautuva FinnHEMS tekee parhaillaan oman lentotoiminnan vaatimia järjestelyjä.

– Kalustohankinta oli lentotoiminnan haltuunotossa olennainen osa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä