Oulun ase­man­seu­tu on hä­peäl­li­sen nuh­rui­nen ja autio –  "Eu­rot kan­nat­tai­si si­joit­taa en­nem­min pal­ve­lui­den pa­ran­ta­mi­seen kuin toi­mis­toon"

Kysyimme oululaisilta ja Oulussa vierailevilta, millaisena he aseman seudun näkevät. Näin he vastasivat.

Linja-autoasemarakennusta pidettiin alueen häpeäpilkkuna. Nimettömänä kommentoinut mies osoitti rakennuksen suuntaan sanoessaan: "Oulun häpeä."
Linja-autoasemarakennusta pidettiin alueen häpeäpilkkuna. Nimettömänä kommentoinut mies osoitti rakennuksen suuntaan sanoessaan: "Oulun häpeä."
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen

Oulun häpeä.

Esimerkiksi näin vastattiin, kun Kaleva kysyi ohikulkijoilta mielipidettä Oulun asemanseudusta.

Kysymys kirvoitti sanottavaa myös niissä ohikulkijoissa, jotka eivät ehtineet tai halunneet antaa haastattelua nimellään.

Espoolainen Riikka Pesonen oli vierailemassa Oulussa äitinsä Ulla Lehtisen luona. He kertovat juuri keskustelleensa siitä, että aseman seudulle pitäisi tehdä jotain.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä