Oululla on paljon toi­vei­ta Orpon hal­li­tuk­sel­le, mutta ra­ta­yh­teys Ruot­siin on selkeä ykkönen

Oulun seutu evästää kehysriihtä esittämällä 43 miljoonan euron suunnittelurahaa Rail Nordicalle. Raidehankkeen lisäksi pohjoisen kasvuohjelmaan toivotaan lisäpanostuksia säästöpäätöksistä huolimatta.

Oulun seutu toivoo kehysriihestä 43 miljoonan euron rahoitusta eurooppalaisen raideleveyden suunnitteluun.
Oulun seutu toivoo kehysriihestä 43 miljoonan euron rahoitusta eurooppalaisen raideleveyden suunnitteluun.
Kuva: JUSSI NUKARI

Oulun seudulla toivotaan, että tiistaina alkava hallituksen viimeinen kehysriihi suuntaisi rahoitusta pohjoiseen valtion tiukasta taloustilanteesta huolimatta.

Syystarjous, Sinulle!

Kaleva Digin ensimmäiset _2 kk vain 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus sovelluksessa ja verkkosivuilla Näköislehdet ja arkisto Podcastit, galleriat ja live-lähetykset Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit, koulutukset ja tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä