Ou­lu­lais­val­tuu­te­tut yhtä mieltä ra­sis­min­vas­tai­ses­ta oh­jel­mas­ta – "Olemme kaikki ih­mi­si­nä yhtä ar­vok­kai­ta"

Oulun kaupunki aikoo ottaa mallia eurooppalaisista kaupungeista, jossa vastaavanlaisia ohjelmia on tehty.

Oulun kaupungin rasisminvastainen ohjelma nytkähti askeleen eteenpäin torstaina, kun kaupunki julkaisi ohjelmansa periaatteet.

Kaupunki aikoo ottaa mallia eurooppalaisista kaupungeista, jossa vastaavanlaisia ohjelmia on tehty.

Oulun kaupunginvaltuustossa ohjelma ja toimenpiteet toivotetaan laajasti tervetulleeksi.

– Pidän tärkeänä, että Oulun kaupunki on mukana rasisminvastaisessa työssä niin valtakunnallisesti kuin paikallisestikin. Olemme tehneet työtä tosi pitkään, ja nyt kokonaisuudesta on tarkoitus tehdä ohjelmatyö, Mirja Vehkaperä (kesk.) sanoo.

Saija Hyvönen (ps.)

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä