Julian Owusun makuun Michael on musiikkinsa puolesta viiden tähden arvoinen, mutta kokonaisuutena elokuva jää melko keskinkertaiseksi.
Kuva: Anssi Juntto
Leffavieras
Michael Jackson muistetaan popin kuninkaana, joka yhdisti musiikissaan popin, soulin, funkin ja rockin ennennäkemättömällä tavalla. Yhtä lailla Jackson oli poikkeuksellisen lahjakas tanssija, mikä paistaa myös elämäkertaelokuvasta Michaelista (Plaza & Star).
– Michael Jacksonissa oli erityistä se, että hän loi omanlaisensa tunnistettavan tyylin. Ei-tanssivat eivät kuitenkaan välttämättä tiedä, että siellä on tunnistettavissa paljon varhaisia katutanssilajeja, kuten elokuvassakin nähtiin, oululainen katutanssija ja tanssinopettaja Julian Owusu toteaa.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut