Ou­lu­lais­po­lii­ti­kot odot­ta­vat EU:lta ja Natolta jä­mäk­kää reak­tio­ta Puolan droo­nei­hin

Juha Hänninen (kok.) on majuri evp., joka työskenteli 34 vuotta Puolustusvoimissa. Hän on kansanedustajana ensimmäistä kautta.
Juha Hänninen (kok.) on majuri evp., joka työskenteli 34 vuotta Puolustusvoimissa. Hän on kansanedustajana ensimmäistä kautta.
Kuva: Pekka Peura/Arkisto

Oululaispoliitikot Juha Hänninen, Tytti Tuppurainen ja Sebastian Tynkkynen haluavat, että EU ja Nato reagoivat Puolan drooneihin jämäkästi.

Puolan pääministeri Donald Tusk pyysi keskiviikkona Naton 4. artiklan aktivointia, koska Venäjä ampui keskiviikon vastaisena yönä useita drooneja Puolan ilmatilaan.

Uutistoimisto Reutersin mukaan Puola on pyytänyt myös YK:n turvallisuusneuvoston kutsumista hätäkokoukseen droonihyökkäyksen takia.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä