Ou­lu­lais­kol­mik­ko ei luovu mil­joo­nien ter­va­kes­kuk­ses­ta, vaikka Lam­mas­saa­ren ke­sä­ta­pah­tu­ma kaatui ra­ha­pu­laan

Lammassaaren tervahautatapahtuma jäi tänä kesänä toteutumatta rahoituksen puuttuessa. Oulu Union ei anna periksi, vaan yhdistys valmistelee uutta yritystä ensi kesälle ja esittelee kaupungille vision kokonaan uudesta tervaan keskittyvästä perinnekeskuksesta.

Kalle Hautamäki (vas.) ja Ari Kettunen ovat Oulu unionin jäseniä. Yhdistys on keskittynyt tervakulttuurin elvyttämiseen Oulussa.
Kalle Hautamäki (vas.) ja Ari Kettunen ovat Oulu unionin jäseniä. Yhdistys on keskittynyt tervakulttuurin elvyttämiseen Oulussa.
Kuva: Maiju Pohjanheimo/Arkisto

Tervan tuoksun oli tarkoitus leijailla elokuussa Ainolanpuiston kupeesta aina Oulun keskustaan saakka, mutta Lammassaareen kaavailtu tervahaudan ympärille rakentuva tapahtuma ei toteudu tänä kesänä.

Oululaisten Kalle Hautamäen, Ari Kettusen ja Olli Levaniemen suunnitelma kaatui rahoituksen puutteeseen.

Kesällä on aikaa lukea!

Nappaa Kaleva Digin ensimmäiset _2 kk 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä