Ou­lu­lais­ho­tel­li harp­pa­si säh­kö­au­to­ai­kaan ra­ken­ta­mal­la pihan täyteen la­taus­pis­tei­tä – yrit­tä­jä Jouni La­na­mä­ki ei kui­ten­kaan halua vou­hot­taa säh­kö­au­tois­ta

Varsinkin majoitus- ja vapaa-ajanviettopaikat ovat aktivoituneet latauspaikkojen perustamisessa. Tuoreeseen lakiin tuli liikekiinteistöille maltilliset vaatimukset.

Hotelli Apollon piha päätettiin varustella sähköautoaikaan kertaheitolla. Kuvassa hotellipäällikkö Pia Arolaakso.
Hotelli Apollon piha päätettiin varustella sähköautoaikaan kertaheitolla. Kuvassa hotellipäällikkö Pia Arolaakso.
Kuva: Maiju Pohjanheimo

Näky oli sen verran epätavallinen, että oululaisen Best Western Hotel Apollon henkilökunta päätti napata siitä kuvia: rivi Tesloja latautumassa yhtä aikaa hotellin parkkipaikalla.

Se ei sen sijaan yllätä, että hotellivieraat olivat tulleet Ouluun sähköautoilun edelläkävijämaasta Norjasta.

– He sanoivat, että valitsivat hotellin siksi, että täällä on niin monta lataustolppaa, kertoo hotellipäällikkö Pia Arolaakso.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä