Ou­lu­lai­set Hän­ni­set kok­kaa­vat läpi kaikki maail­man maat aak­kos­jär­jes­tyk­ses­sä – Äidin ja pojan yh­tei­nen har­ras­tus kestää vuosia

Ajatus kokkailla ruokaa eri maista lähti jalkapallon EM-kisoista. Harrastuksessa yhdistyvät äidin ja pojan mielenkiinnon kohteet.

Yhteisessä kokkailussa tärkeää ei ole täydellinen lopputulos, vaan uuden oppiminen ja yhteinen tekeminen.
Yhteisessä kokkailussa tärkeää ei ole täydellinen lopputulos, vaan uuden oppiminen ja yhteinen tekeminen.
Kuva: Pekka Peura

Oululaisen kerrostaloasunnon ruokapöydällä on liuta aineksia valmiina ruoanlaittoon. Johannes Hänninen, 10 vuotta, on juuri tullut koulusta kotiin, ja hänen on aika alkaa laittamaan äitinsä kanssa ruokaa.

Kyseessä ei kuitenkaan ole mikä tahansa arjen kokkailuhetki. Nimittäin tänään tehdään länsiafrikkalaista ruokaa.

Johanneksen ja hänen äitinsä Anna Eveliina Hännisen yhteinen projekti on kokata ruokia kaikista maailman maista aakkosjärjestyksessä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä