Ou­lu­lai­set Aatu Maik­ko­la ja Olli Nii­ni­mä­ki ovat myyneet jo sa­to­ja­tu­han­sia käy­tet­ty­jä golf­pal­lo­ja – Niitä heille toi­mit­taa eu­roop­pa­lai­nen su­kel­ta­ja­tii­mi

Aatu Maikkola ja Olli Niinimäki alkoivat yrittäjiksi jo 17-vuotiaina. Idea syntyi sattumalta.

Aatu Maikkola ja Olli Niinimäki pyörittävät golfpalloyritystä autotallissa.
Aatu Maikkola ja Olli Niinimäki pyörittävät golfpalloyritystä autotallissa.
Kuva: Maiju Pohjanheimo

Pari vuotta yritystoimintaa ja satoja tuhansia myytyjä golfpalloja.

Frendigolf Oy:n yrittäjä Olli Niinimäki sai idean yritykseensä sai aivan sattumalta, kun hän oli golfaamassa, eikä lyönti suuntautunut ihan suunnitellusti.

– Pallo lensi sellaiseen paikkaan, mistä yleensä ei palloja lähdetä hakemaan. Löysin sieltä sitten melkein 50 palloa.

Niinimäen päiväkotiaikainen ystävä Aatu Maikkola innostui ideasta. Kaverukset laittoivat toiminimen pystyyn ja ensimmäiset golfpallot kerättiin vuoden 2022 syksyllä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä